Zajistěte se na stáří s dlouhodobým investičním produktem
9 min.
Letošní rok přinesl novou možnost státem podporovaného odkládání prostředků na penzi – tzv. dlouhodobý investiční produkt (DIP). Prostřednictvím tohoto nástroje lze investovat do celé řady příležitostí, v praxi nejčastěji podílových fondů, a čerpat zajímavé daňové výhody. O co se konkrétně jedná a proč právě s blížícím se koncem roku dává smysl uvažovat o jeho založení?
Nutnost individuálního zajištění na penzi prostřednictvím investičních nástrojů si uvědomuje prakticky každý z nás. Stávající systém je totiž v současném nastavení dlouhodobě neudržitelný, vždyť jen za prvních 9 měsíců letošního roku jeho deficit přesahuje 43 miliard korun. Navíc pokud vezmeme v potaz demografický vývoj, je prakticky jisté, že reálná výše starobních důchodů bude postupem času klesat. Uvědomují si to i politici, kteří se snaží motivovat Čechy k odkládání prostředků na stáří.
Právě z toho důvodu se tuzemští zákonodárci inspirovali v zahraničí a v letošním roce přišli s dlouhodobým investičním produktem (DIP). Jedná se v zásadě o alternativu ke stávajícímu doplňkovému penzijnímu spoření či penzijnímu připojištění, která však nabízí daleko pestřejší možnosti investování a výrazně vyšší flexibilitu. Zároveň jde o produkt, prostřednictvím kterého lze čerpat atraktivní daňové výhody.

Daňové úlevy, to je oč tu běží
DIP je ve své podstatě speciálním odděleným investičním účtem, který mohou vést finanční instituce jako banky, obchodníci s cennými papíry či investiční společnosti. Umožňuje investovat do celé řady finančních nástrojů, v praxi nejčastěji do podílových fondů či ETF. Hlavní výhodou, proč se o DIP zajímat, jsou však daňové úlevy.
Konkrétně si mohou klienti odečíst z daňového základu roční sumu vkladů až do výše 48 000 Kč. Pokud vezmeme v potaz standardní 15% sazbu daně z příjmů, roční úspora dosahuje až 7 200 Kč. Pro řadu lidí může být navíc příjemným benefitem fakt, že na DIP lze čerpat příspěvek zaměstnavatele, který je osvobozený od sociálního a zdravotního pojištění až do výše 50 000 Kč ročně.
Funkcionalita je tedy prakticky identická jako v případě stávajících penzijních produktů (DPS, PP). Uvedené částky pak představují maximální souhrnný limit, který se počítá za všechny produkty tohoto typu dohromady. Zásadním rozdílem je fakt, že na DIP nelze čerpat státní příspěvek jako u penzijního připojištění či doplňkového penzijního spoření. Na druhou stranu se daňové úlevy vztahují na všechny vložené prostředky již od první koruny.
Dlouhodobá povaha investování v DIP
Pro získání těchto úlev však musí investoři akceptovat omezenou možnost výběru financí, konkrétně musí daná smlouva běžet alespoň po dobu 10 let, přičemž výběr je možný nejdříve při dosažení 60 let věku. DIP je samozřejmě možné zrušit kdykoliv a prostředky vybrat dříve, avšak za cenu nutného dodanění uplatněných daňových odpočtů a příspěvků zaměstnavatele za posledních 10 let. Tyto podmínky jsou logické, neboť dlouhodobý investiční produkt je určený k budování majetku na penzi a lze tak pochopit snahu politiků odradit klienty od předčasného výběru.
Vzhledem k tomu stojí za úvahu sjednat si smluv o dlouhodobém investičním produktu hned několik, v případě nenadálé potřeby výběru pak klient nemusí dodanit veškeré úlevy, ale jen ty, které se vztahují k ukončované smlouvě. I v případě dřívějšího zrušení smlouvy na tom však investor nikdy nebude hůře oproti situaci, kdy by si odkládal prostředky prostřednictvím klasické investice mimo DIP.
Současně v průběhu trvání smlouvy je samozřejmě možné přecházet mezi jednotlivými poskytovateli DIP, podobně jako dnes mezi penzijními společnostmi. Nutno však upozornit, že v případě přechodu k novému poskytovateli DIP začíná od začátku běžet 10letá lhůta, po jejímž uplynutí je možné prostředky vybrat bez sankce.

Co se zdanění týče, v rámci DIP jsou aplikovány stejné principy jako u běžného investování, včetně možnosti uplatnění osvobození při splnění hodnotového nebo časového testu. To je určitá výhoda oproti DPS, v jehož rámci dochází při jednorázovém výběru nashromážděných prostředků k zatížení realizovaných výnosů 15% sazbou. Stát totiž chce v případě DPS motivovat účastníky k tomu, aby prostředky vybírali postupně formou renty jako určité „přilepšení“ ke starobnímu důchodu.
Vhodná kombinace s doplňkovým penzijním spořením
Dlouhodobý investiční produkt tak představuje zajímavou alternativu ke stávajícímu „penzijku“, které je v tuzemsku velmi populárním nástrojem, vždyť ke konci letošního září jej využívá více než 4 miliony Čechů. Stávající legislativa sice neumožňuje převod prostředků z doplňkového penzijního spoření či penzijního připojištění do DIP, to však střadatele trápit nemusí. Tyto produkty se totiž dokážou velmi dobře doplňovat a společně vytvořit vhodný mix pro budování majetku na stáří se státní podporou.
Jako ideální se jeví odkládat prvních 1 700 Kč na smlouvu o doplňkovém penzijním spoření a inkasovat tak státní příspěvek ve výši 20 % z vkladu (340 Kč měsíčně). Prostředky nad tento limit je pak možné vkládat do dlouhodobého investičního produktu, který umožňuje flexibilnější zhodnocování prostředků, a čerpat zmíněný odpočet ze základu daně ve výši až 4 000 Kč měsíčně.
Pokud tak investor bude chtít maximalizovat státní podporu a úlevy, vychází ideální měsíční úložka na 5 700 Kč. Při ročním vkladu 68 400 Kč tak získá státní podporu 4 080 Kč a slevu na dani 7 200 Kč, celkem tedy 11 280 Kč, což rozhodně není zanedbatelná částka. Vzhledem k současným podmínkám pak nedává smysl odkládat do DPS a DIP souhrnně více než 5 700 Kč měsíčně, neboť nad tuto částku klient již nezískává žádné výhody a zbytečně uzamyká prostředky v těchto produktech do 60 let věku. Prostředky nad tuto výši je tak vhodné investovat jiným způsobem.

Možnost daňové optimalizace ke konci roku
Podle statistik Asociace pro kapitálový trh v současné době DIP využívá přibližně 80 000 Čechů, což lze považovat za úspěch vzhledem k tomu, že tento nástroj je k dispozici pouze krátce a nestihl se prozatím dostat do povědomí širší veřejnosti. Stát totiž DIP prakticky žádným způsobem nepropaguje a iniciativu plně přenechává na bankách, finančních zprostředkovatelích či investičních společnostech.
S blížícím se koncem roku však přichází ideální chvíle začít o sjednání dlouhodobého investičního produktu uvažovat. Prostředky pro získání zmíněné daňové úlevy je totiž možné vložit i jednorázově například v průběhu prosince a získat tak daňovou výhodu za celý rok 2024. Pokud tak chcete pravidelně odkládat prostředky na penzi se zajímavým výnosovým potenciálem a získávat k tomu navíc daňové úlevy, DIP se nabízí jako ideální řešení. Jestliže si totiž budete chtít ve stáří udržet stejnou životní úroveň jako v průběhu pracovně aktivního života, na státní důchod se jednoduše spoléhat nelze.
Tip od konzultanta - Petr Mrkvica
Říká se, že kdo šetří, má za tři. Dlouhodobý investiční produkt je způsob, jak tento zvyk zúročit na maximum. Pokud vám zaměstnavatel přispívá na daňově uznatelné produkty, může být DIP v kombinaci se zhodnocením skvělou volbou. Stále máte možnost sjednat DIP ještě letos díky jednorázovému vkladu, který vám zajistí daňovou výhodu za celý rok. Jednou z největších předností je možnost zvolit si investiční aktiva podle svých preferencí.
